Rok 2021 to 410. rocznica urodzin Jana Heweliusza, patrona Hevelianum. Inauguracją obchodów był uroczysty program otwarcia z życzeniami dla Heweliusza składanymi przez mieszkańców Gdańska, transmitowany online ze studnia Hevelianum. Obchody 410. urodzin zostały obudowane całorocznym programem atrakcji. W ramach obchodów powstała strona www.janheweliusz.pl, która jest główną platformą komunikacji i przekazywania wiedzy o Gdańszczaninie Tysiąclecia. W każdym miesiącu 2021 roku odbywały się wydarzenia, podczas których przedstawialiśmy postać naszego patrona jako astronoma, naukowca, konstruktora, browarnika, artysty, rajcy miejskiego, obserwatora kosmosu oraz przybliżyliśmy postać jego drugiej żony – Elżbiety Koopman, najważniejszej kobiety w jego życiu.

 

Zwieńczeniem całorocznych obchodów jest niniejszy konkurs wiedzy o Janie Heweliuszu i jego pasji. Weź w nim udział i sprawdź swoją wiedzę. Nie liczy się czas, a ilość poprawnych odpowiedzi. Do wygrania komiksy „Uczeń Heweliusza” oraz vouchery na wystawy Hevelianum.

 

Na odpowiedzi czekamy do 23.01.2022 r., a ogłoszenie wyników nastąpi 28.01.2022 r. – w 411. rocznicę urodzin Jana Heweliusza.

410 urodzinyJana Heweliusza

Nagrody

Spośród wszystkich uczestników Konkursu zostanie wyłonionych 50 laureatów z największą liczbą poprawnych odpowiedzi (w przypadku remisu decyduje kolejność zgłoszeń).

 

Każdy z laureatów otrzyma komiks „Uczeń Heweliusza” oraz voucher na wystawy Hevelianum ważny do 30 listopada 2022 r.*

 

*Łączna wartość nagrody wynosi 45 zł. Nagroda nie może być przeniesiona na inne osoby. Żadna część nagrody nie podlega wymianie na gotówkę lub jakąkolwiek inną nagrodę.

 

„Uczeń Heweliusza” to zwycięski komiks w konkursie na album komiksowy o życiu i twórczości gdańskiego astronoma, ogłoszony z okazji obchodów Roku Jana Heweliusza w 2011 roku, współwydany z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku.

 

Akcja rozpoczyna się w 1677 roku, gdy pracownię Heweliusza odwiedza Jan III Sobieski. Heweliuszowi towarzyszy piętnastoletni uczeń Staszek, który zostaje nagrodzony przez króla za odczytanie przyszłości zapisanej w gwiazdach. Staszek w trakcie nauki u astronoma poznaje tajniki jego pracy, obserwuje z nim niebo, towarzyszy w podróżach i pomaga w codziennych obowiązkach. Czy Staszek wyrośnie na kontynuatora dzieła wielkiego mistrza?

 

 

Poznaj nasze wystawy:

 

 

Bo cała przyjemność w odkrywaniu. Widzimy się w Hevelianum!

Cała przyjemnośćw odkrywaniu!